Młodzi o młodych: pokolenie III RP, polityka i Internet (1 VI, 12.00, Gdańsk)

Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny “Młodzi o młodych: pokolenie III RP, polityka i Internet?” organizowany przez nas w ramach obchodów rocznicy wyborów „czerwcowych” w Gdańsku.

Gdańsk, 1 czerwca 2019 (sobota), godz. 12:00-13:00

Strefa Społeczna w ramach obchodów 4 czerwca: namiot „Demokracja – strefa idei Liberte!, FOR, KOD” (Gdańsk, ul. ks. Jerzego Popiełuszki)

Jednym ze „stałych fragmentów” gry w polskiej debacie publicznej jest rytualne narzekanie na obywatelską bierność młodych – pokolenia wychowanego po upadku PRL. Faktycznie, dane z ostatnich wyborów pokazują, że najmłodsi wyborcy najrzadziej udają się do urn, a wśród tych, którzy głosują, wyjątkowo dużym popraciem cieszą się ugrupowania krytycznie nastawione do III RP. Z drugiej jednak strony kłam tezie o bezczynności młodych zadaje fakt, że chętnie angażują się oni w inne przedsięwzięcia społeczne czy polityczne (aczynając od „czarnego protestu” i młodzieżowego strajku klimatycznego, a kończąc na stowarzyszeniach o charakterze prawicowym, konserwatywnym czy nawet nacjonalistycznym) oraz działając w apolitycznych organizacjach pozarządowych.

W czasie dyskusji wraz zaproszonymi goścmi (przedstawicielami organizacji młodzieżowych oraz świata nauki) porozmawiamy o tym, jaki stosunek do państwa i polityki ma „pokolenie III RP”. Zastanowimy się też nad tym, czy możemy w Polsce mówić o „politycznym konflikcie pokoleń” między młodymi obywatelami oraz nierozumiejącą ich „mainstreamową” klasą polityczną. Zajmiemy się także tym, w jaki sposób Internet oraz media społecznościow wpływają na postawy polityczne i poglądy młodych Polaków.

W panelu dyskusyjnym udział wezmą:

  • Julia Borzeszkowska – działaczka młodzieżowa, inicjatorka „Marszu ponad podziałami” gdańskich licealistów po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, tegoroczna maturzystka
  • Aleksandra Sawa – wiceprzewodnicząca Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych
  • Mikołaj Gralla – lider Klubu Młodych KUKIZ’15 Trójmiasto, działacz studencki
  • Tomasz Sawczuk – publicysta „Kultury Liberalnej”, autor książki „Nowy liberalizm, jak zrozumieć i wykorzystać kryzys III RP”, doktorant w Instytucie Filozofii UW

Debatę poprowadzi Łukasz Dąbroś (doktorant SGH, członek zespołu BD4L.pl)

Polecamy także

O Autorze: Łukasz Dąbroś

Doktorant Szkoły Głównej Handlowej, absolwent SGH (ekonomia ekonomiczna analiza prawa) i American Institute on Political and Economic Systems mający wiele lat doświadczenia w pracy analitycznej dla think-tanków oraz ugrupowań politycznych. Zainteresowany naukowym podejściem do polityk publicznych oraz wykorzystaniem nowych technologii w tym zakresie.