Panel dyskusyjny w Gdańsku: Jak internet zmienia zasady gry w demokracji? Niedziela, 2.06, godz. 12:00

Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny „Jak internet zmienia dotychczasowe zasady gry w demokracji?” organizowany przez nas w ramach obchodów 4 czerwca w Gdańsku.

Gdańsk, 2 czerwca 2019 (niedziela), godz. 12:00-13:00

Strefa Społeczna w ramach obchodów 4 czerwca: namiot „Demokracja – strefa idei Liberte!, FOR, KOD” (Gdańsk, ul. ks. Jerzego Popiełuszki)

W ostatnim czasie wiele dyskusji na temat roli internetu w polityce i debacie publicznej toczy się wokół z góry założonej tezy. Fake news, boty i trolle, profilowanie, bańki informacyjne, mowa nienawiści, upadek autorytetów i wiele innych (bez wątpienia istniejących) zjawisk ma być dowodem na to, że demokracja się skończyła lub wkrótce się skończy. W naszym panelu chcielibyśmy spojrzeć na temat z innej perspektywy – szans dla demokracji związanych z wykorzystaniem internetu. Bo przecież mimo niedoskonałości i oczywistych patologii, internet jest w swojej istocie bardzo demokratyczny: daje bezprecedensową możliwość wymiany idei, możliwość szybkiego organizowania się osób o podobnych poglądach, przynosi dynamiczne zmiany kulturowe, np. przełamywanie tabu wokół przestępstw seksualnych, zwiększanie świadomości ekologicznej czy społecznej (zbiórki pieniędzy).

W dyskusji wezmą udział m. in. organizatorzy najbardziej udanych kampanii i oddolnych ruchów obywatelskich w polskim internecie. Zaproszeni goście opowiedzą o kulisach sukcesów organizowanych przez siebie akcji. W toku dyskusji wspólnie zastanowimy się, jakie warunki muszą być spełnione, by za pomocą narzędzi internetowych przebić się ze swoją ideą i dokonać zmiany społecznej.

  • Magdalena Filiks – Komitet Obrony Demokracji [TBC]
  • Patrycja Krzymińska – organizatorka Puszki Pana Prezydenta
  • Maia Mazurkiewicz – Front Europejski, Alliance4Europe
  • Jacek Wachowski – ekspert w dziedzinie komunikacji społecznej i nowoczesnych technologii (UAM)
  • Moderacja: Mateusz Sabat, Grupa BD4L.pl

Polecamy także

O Autorze: Mateusz Sabat

Ekonomista, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz programu Atlas Think Tank MBA. Współzałożyciel Nowoczesnej, gdzie m.in. organizował pracę sztabu ogólnopolskiego w kampanii parlamentarnej w 2015 roku, odpowiadał za budowę bazy danych sympatyków oraz wdrożył pierwszy w polskiej polityce system mikrowpłat przez internet (który przyniósł łącznie ponad 2 mln zł). W Nowoczesnej kierował także Zespołem Analiz i Siecią Ekspercką Lepsza Polska. Ukończył międzynarodowe szkolenia z wykorzystania danych w kampaniach wyborczych: “How to Win: Using Data For Political Strategy and Implementation” (prowadzone przez zarządzającego bazą danych Demokratów w USA) oraz “Training and Networking Seminar for ALDE Data Officers” (wymiana najlepszych praktyk w zakresie wykorzystania danych w europejskich partiach liberalnych). Wcześniej m. in. przez 5 lat pracował z prof. Leszkiem Balcerowiczem w Forum Obywatelskiego Rozwoju. Absolwent 24 edycji Szkoły Liderów.